More

    Pismo Evropske konfederacije sindikata (ETUC) upućeno predsjedniku Vlade Crne Gore

    Protestno pismo Evropske konfederacije sindikata zbog kršenja fundamentalnih radničkih i sindikalnih prava u Crnogorskom Telekomu

    Poštovani predsjedniče Vlade, Poštovani gdine Abazoviću,

    Obaviješteni smo od strane naše članice Unije slobodnih sindikata Crne Gore (USSCG) o kršenju fundamentalnih radničkih i sindikalnih prava u Crnogorskom Telekomu.

    S velikom zabrinutošću smo u saznanju da je oko 200 radnika Crnogorskog Telekoma u štrajku već tri mjeseca. Njihovi zahtjevi su: (i) zaštita uslova rada i radnih prava u skaldu sa kolektivnom ugovoru (ii) 30% uvećanje zarada koje u Crnogorskom Telekomu nisu povećane od 2008. godine. Prema informacijama koje smo dobili od USSCG, od 2005. godine, kada je privatizovana, kompanija je otpustila 2/3 zaposlenih i po tom osnovu uštedjela preko 70 miliona evra. Za sve to vrijeme, kompanija je svake godine isplaćivala enormne plate i bonuse menadžmentu, kao i dividende akcionarima, dok zarade zaposlenih nisu povećane.

    Esther Lynch, Generalna sekretarka Evropske konfederacije sindikata i Dritan Abazović Predsjednik Vlade Crne Gore

    Informisani smo da menadžment Crnogorskog Telekoma krši prava radnika u štrajku, između ostalog i nezakonitim angažovanjem štrajkbrehera, pokušajem da demorališe štrajkače, netačnim obračunom zarada… Ovim postupcima se krši pravo na štrajk u skladu sa zakonima Crne Gore, kao i evropskim i međunarodnim instrumentima o ljudskim pravima. Takođe, postupajući inspektor rada je već prepoznao određena kršenja odredaba Zakona o štrajku od strane poslodavca.

    Fundamentalne konvencije MOR-a 87 i 98, kao i član 6 Evropske socijalne povelje Savjeta Evrope, štite pravo na štrajk. Konkretno, MOR prepoznaje pravo na štrajk kao „temeljno pravo radnika i njihovih organizacija“ koje proizilazi direktno iz Konvencije 87. Između ostalog, Komitet MOR-a za slobodu udruživanja zaključio je da „angažovanje radnika radi prekida štrajka u sektoru koji se ne može smatrati suštinskim sektorom u strogom smislu te riječi, a samim tim ni sektorom u kome bi štrajkovi mogli biti zabranjeni, predstavlja ozbiljno kršenje slobode udruživanja”. Takođe, Krivičnim zakonikom Crne Gore propisano je da svako sprečavanje ili ometanje zaposlenih da koriste pravo na štrajk podliježe novčanoj kazni ili kazni zatvora do jedne godine.

    Ovom protestnom notom pozivamo Vladu Crne Gore da hitno preduzme aktivnosti kako bi zaustavila i sankcionisala sve nezakonite radnje menadžmenta Crnogorskog Telekoma prema radnicima u štrajku i da garantuje puno poštovanje prava na štrajk.

    Ovo je od posebnog značaja i s obzirom na proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji koji je u toku. Proces pristupanja mora biti zasnovan na poštovanju osnovnih vrijednosti socijalne tržišne privrede EU, uključujući puno poštovanje socijalnih prava, prava radnika i sindikata, uključujući pravo na štrajk (zaštićeno i članom 28. Povelje o osnovnim pravima Evropske unije, kao i članom 13. Povelje Zajednice o osnovnim socijalnim pravima radnika).

    Po ovom pitanju kontaktiraćemo i organe Evropske unije, uključujući Evropsku službu za spoljne poslove i ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori. U očekivanju Vašeg brzog odgovora, ostajemo na raspolaganju za sve dodatne informacije o ovom veoma važnom pitanju.

    S poštovanjem,

    Esther Lynch, Generalna sekretarka Evropske konfederacije sindikata

    spot_img

    Novosti

    Povezani Tekstovi

    spot_img